Ενημέρωση για την επαναλειτουργία του Σχολείου από 10/5/2021

Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 06 Μαϊος 2021

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες

Ενόψει της επαναλειτουργίας των σχολείων από τη Δευτέρα, 10-5-2021, σας ενημερώνουμε με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Παρακαλούμε για τη συνεργασία σας στην πιστή εφαρμογή των οδηγιών ώστε όλοι μαζί να εξασφαλίσουμε την ομαλή δια ζώσης λειτουργία του Σχολείου μας και να συμβάλλουμε στον περιορισμό της διάδοσης του κορωνοϊού COVID 19.

Περισσότερες λεπτομέρειες:

Πρόσκληση σε Αιμοδοσία

Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη, 10 Μαρτίου 2021 ο Σύλλογος Γονέων και το Σχολείο σε συνεργασία με το Τμήμα Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Πύργου, διοργανώνουν εθελοντική αιμοδοσία στο χώρο της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας (Διοικητήριο) από 09.15’ μέχρι 13.00’.

Παρακαλούμε όσους-όσες δύνανται και επιθυμούν να προσφέρουν αίμα για την ενίσχυση της Τράπεζας αίματος του Σχολείου μας και για τους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη.

Εγγραφές στην Α' Τάξη του Δημοτικού Σχολείου

Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 01 Μαρτίου 2021

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα διενεργηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2021.

Στην Πρώτη (Α΄) τάξη εγγράφονται αγόρια και κορίτσια που έχουν γεννηθεί κατά το έτος 2015.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΕΓΓΡΑΦΗ

1. Πιστοποιητικό γέννησης  (αυτεπάγγελτη αναζήτηση από το Σχολείο).
  2. Βιβλιάριο υγείας του παιδιού, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή. Χορηγείται από το Σχολείο και συμπληρώνεται από γιατρό (ΠΕΔΥ, ΕΟΠΥΥ) ή ιδιώτη ιατρό.
  4. Αποδεικτικό  στοιχείο  από  το  οποίο  διαπιστώνεται  η  διεύθυνση  κατοικίας  του  μαθητή (Λογαριασμός ρεύματος ή ΔΕΥΑΠ ή ενοικιαστήριο).
  5. Βεβαίωση Φοίτησης από Νηπιαγωγείο.

Πληροφορίες για τη ζώνη του Σχολείου αναζητείστε και στην ιστοσελίδα μας: 4dim-pyrgou.ilei.sch.gr

Για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού η επίσκεψη στο Σχολείο θα γίνεται ΜΟΝΟ μετά από ραντεβού στο τηλέφωνο 2621033480 και από ώρα 08.15΄ έως 13.15΄.

Ενημέρωση για λειτουργία του σχολείου από τις 11-1-2021

Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 08 Ιανουαρίου 2021

Ενόψει της επαναλειτουργίας των σχολείων και για την αντιμετώπιση της διασποράς του SARS COVID19, από τη Δευτέρα 11-01-2021 κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών/μαθητριών, θα εφαρμόζονται οι ρυθμίσεις που αναφέρονται στον παρακάτω πίνακα:

ΤΑΞΗ ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΕΙΣΟΔΟΣ - ΕΞΟΔΟΣ ΑΥΛΗΣ
Α 08.00 - 08.15 13.05 ΚΕΝΤΡΙΚΗ
Β 08.00 - 08.15 13.05 ΔΥΤΙΚΗ (ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ)
Γ 08.00 - 08.15 13.15  ΚΕΝΤΡΙΚΗ
Δ 08.00 - 08.15 13.15 ΔΥΤΙΚΗ (ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ)
Ε 08.00 - 08.15 13.25 ΚΕΝΤΡΙΚΗ
ΣΤ 08.00 - 08.15 13.25 ΔΥΤΙΚΗ (ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ)

Τα αδέρφια προσέρχονται και αποχωρούν την ίδια ώρα και από την ίδια είσοδο-έξοδο με τον/τη μικρότερο/μικρότερη αδερφό/αδερφή.

Κατανοώντας τις δυσκολίες παρακαλούμε για τη συνεργασία σας στην εφαρμογή των ανωτέρω, την αποφυγή συνωστισμού και την τήρηση των υγειονομικών οδηγιών, ώστε να εξασφαλίσουμε τις προϋποθέσεις για την ομαλή λειτουργία του Σχολείου μας.

Εγγραφή μαθητών Α' Τάξης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 12 Οκτωβρίου 2020

Για τους σκοπούς της Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης πρέπει να γίνει εγγραφή των μαθητών της Α' Τάξης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Η εγγραφή γίνεται μέσω Διαδικτύου από τον κηδεμόνα τους.

Για την εγγραφή απαιτείται η καταχώρηση του κινητού τηλεφώνου και της ηλεκτρονικής διεύθυνσης αλληλογραφίας (email) του κηδεμόνα. Επίσης, θα χρειαστεί ο Αριθμός Μητρώου (ΑΜ) του μαθητή στο σχολείο. Για τον ΑΜ μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο με αποστολή μηνύματος (Θέμα: ΑΜ μαθητή. Μήνυμα: συμπληρώστε το Ονοματεπώνυμο και το Τμήμα του μαθητή). - Μόνο για τους μαθητές του 4ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου! -

1. Αρχικά διαβάστε προσεκτικά τις Οδηγίες

2. Σύνδεσμος εγγραφής: https://register.sch.gr/students/

Σημείωση: Επειδή τα υπολογιστικά συστήματα από όπου παρέχονται οι υπηρεσίες του ΠΣΔ μπορεί να έχουν αυξημένο φόρτο, υπάρχει περίπτωση να μην είναι εφικτή η ολοκλήρωση της εγγραφής, οπότε μπορείτε να δοκιμάσετε αργότερα.

Αιτήσεις για Ολοήμερο και Σχολικά Γεύματα

Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να συμμετέχει το παιδί τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα του σχολείου να εκτυπώσουν, να συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση και να μας την αποστείλουν ηλεκτρονικά στο email του σχολείου ή να την τοποθετήσουν στο γραμματοκιβώτιο του σχολείου ή να τη στείλουν με το παιδί τους στο δάσκαλο του τμήματος (για τα αδέρφια να υποβάλετε μία μόνο δήλωση).

Επίσης, μπορούν να συμπληρώσουν και να μας αποστείλουν με τον ίδιο τρόπο την αίτηση για τη συμμετοχή στο Πρόγραμμα των Σχολικών Γευμάτων.

Πρόγραμμα Δευτέρας 14/09/2020

Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 11 Σεπτεμβρίου 2020

Μετά από διευκρινίσεις που έστειλε το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων, η ώρα προσέλευσης άλλαξε και ισχύει πλέον το παρακάτω πρόγραμμα:

Ώρα προσέλευσης μαθητών:  08:00 - 08:15

Αγιασμός:  11:30

Ώρα αποχώρησης μαθητών:  12:00

Επισημάνσεις:

1. Όλοι οι μαθητές/τριες κατά την είσοδό τους στον προαύλιο χώρο θα πρέπει να φορούν τη μάσκα τους.
  2. Στον χώρο του σχολείου εισέρχονται μόνο οι μαθητές.

Ενημερωτικό υλικό για τη νέα σχολική χρονιά

Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 10 Σεπτεμβρίου 2020

Ενημερωτικό υλικό του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας προς εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, σχετικά με τα μέτρα προφύλαξης κατά της διασποράς του Νέου Κορωνοϊού SARS–CoV-2 (COVID-19).

Καλή σχολική χρονιά!

Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 09 Σεπτεμβρίου 2020

Ο Διευθυντής και οι διδάσκοντες του 4ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου εύχονται στους μαθητές και γονείς καλή σχολική χρονιά!