Συμμετοχή στη δράση εθελοντισμού «Let?s do it Greece 2016»

Κατηγορία: Ανακοινώσεις 2015-16 Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 07 Απριλίου 2016

letsgogreece2016 logo

Αγαπητοί γονείς,

Το Σχολικό Συμβούλιο του Σχολείου μας αποφάσισε τη συμμετοχή μας στη δράση εθελοντισμού «Let?s do it Greece 2016» με την οργάνωση δράσεων καθαρισμού και αναβάθμισης του σχολικού χώρου.

Το «Let?s do it» ως εθελοντική δράση ξεκίνησε από την Εσθονία εμπνέοντας ομάδες και ανθρώπους σε κάθε γωνιά του πλανήτη. Πολύ σύντομα η συγκεκριμένη εθελοντική κίνηση διαδόθηκε σε πολλές χώρες, όπου ομάδες εθελοντών ήθελαν να μιμηθούν αυτή την ιδέα, καθαρίζοντας τη χώρα τους μέσα σε μια μέρα. Η ιδέα αυτή έφτασε και στην Ελλάδα το 2014, όπου κάποιοι εθελοντές αποφάσισαν να την κάνουν πράξη, προσαρμόζοντας τον τίτλο της εκστρατείας σε πανελλήνια εκστρατεία καθαρισμού «Let?s do it Greece».

Φέτος την Κυριακή 17-4-2016, από 10:15 μέχρι 14:00, πανελλήνια ημέρα της δράσης «Let?s do it Greece», σας καλούμε όλους (γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές) να συνεργαστούμε προκειμένου να καθαρίσουμε και να αναβαθμίσουμε το σχολικό χώρο.

Ενδεικτικά μπορούμε να φυτέψουμε, να καθαρίσουμε, να βάψουμε και ό,τι άλλο αποφασίσουμε μαζί.

Για την καλύτερη οργάνωση της δράσης (υλικά, εργαλεία κλπ), παρακαλούμε να δηλώσετε εάν επιθυμείτε να συμμετάσχετε, ώστε ανάλογα να προχωρήσουμε.

Την Παρασκευή 15-4-2016, και ώρα 08:15, στο αμφιθέατρο του Σχολείου θα αποφασίσουμε τι ακριβώς θα υλοποιήσουμε.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου