Τρίποντα στα Σχολεία

Κατηγορία: Δραστηριότητες 2022-23 Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 03 Φεβρουαρίου 2023

«Τρίποντα στα Σχολεία»
το Σχολικό Πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό 90 παιδιά του Σχολείου μας( 48 αγόρια και 42 κορίτσια) από την Τρίτη και Τετάρτη τάξη πήραν μέρος στο πρόγραμμα «Her World, Her Rules» και στο πρόγραμμα «Τρίποντα στα Σχολεία» που πραγματοποιήθηκε στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου την Τετάρτη 1 /2/2023. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που απευθύνεται σε αγόρια και κορίτσια 8 – 12 ετών και έχει σκοπό μέσα από τη σωστή καθοδήγηση να αγαπήσουν οι μικροί μας μαθητές και μαθήτριες το άθλημα του Μπάσκετ, να αποκτήσουν την κατάλληλη καλαθοσφαιρική εκπαίδευση εντός κι εκτός σχολικού περιβάλλοντος αλλά και τη δέουσα νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα. Σημαντική στην παραπάνω δράση ήταν η συμβολή του διευθυντή του σχολείου Αλεξοπούλου Διονύση, των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής Οικονόμου Δημήτρη και Μαλεβίτη Σοφίας, των εκπαιδευτικών των Γ΄ και Δ΄ τάξεων Παπαδοπούλου Σωτηρούλα, Κόρδα Δημήτρη, Σταυροπούλου Βασιλική, Τσόπελα Αγλαΐα, των προπονητών Διαμαντόπουλου Σάκη και Γιώργου Λεβεντούρη. Εκπρόσωπος της ΕΟΚ ήταν ο ομοσπονδιακός προπονητής Παναγιώτης Ανδρουτσόπουλος.