Νέα πλατφόρμα edupass

Κατηγορία: Ανακοινώσεις 2021-22 Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 29 Οκτωβρίου 2021

Από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr, η οποία αποτελεί ένα επιπλέον εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των δημόσιων εκπαιδευτικών δομών.

Oι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/μαθητριών εισέρχονται στην πλατφόρμα και δηλώνουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας τους στους χώρους της σχολικής μονάδας. Η διαδικασία καταχώρισης αποτελέσματος του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου στην πλατφόρμα «selftesting.gov.gr», ενσωματώνεται στη λειτουργία της πλατφόρμας «edupass.gov.gr».

Οι μαθητές/μαθήτριες οφείλουν να φέρουν πάντοτε μαζί τους το κατά περίπτωση απαιτούμενο πιστοποιητικό/την απαιτούμενη βεβαίωση (π.χ. Σχολική Κάρτα, Βεβαίωση νόσησης).

Παρακαλούμε επισκεφτείτε την πλατφόρμα και ακολουθήστε τα βήματα.