Λειτουργία του σχολείου μετά τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές

Κατηγορία: Ανακοινώσεις 2021-22 Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 09 Ιανουαρίου 2022

Ευχόμαστε σε όλους, γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς υγεία και κάθε καλό για το νέο έτος.

Με την επάνοδο μετά τις διακοπές στο Σχολείο, υπενθυμίζουμε ότι η προσέλευση και η αποχώρηση των μαθητών-μαθητριών θα γίνεται όπως φαίνεται στον παρακάτω πίνακα.

ΤΑΞΗ ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΕΙΣΟΔΟΣ - ΕΞΟΔΟΣ ΑΥΛΗΣ
Α 08.15 - 08.25 09.10 ΚΕΝΤΡΙΚΗ
Β 08.15 - 08.25 09.10 ΔΥΤΙΚΗ (ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ)
Γ 08.15 - 08.25 09.15  ΚΕΝΤΡΙΚΗ
Δ 08.15 - 08.25 09.15 ΔΥΤΙΚΗ (ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ)
Ε 08.15 - 08.25 09.20 ΚΕΝΤΡΙΚΗ
ΣΤ 08.15 - 08.25 09.20 ΔΥΤΙΚΗ (ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ)

Τα αδέρφια θα προσέρχονται και θα αποχωρούν την ίδια ώρα και από την ίδια είσοδο-έξοδο με τον/τη μικρότερο/μικρότερη αδερφό/αδερφή.

Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο Σχολείο θα γίνεται με επίδειξη βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test). Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος θα διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στο Σχολείο (π.χ. Δευτέρα και Πέμπτη απόγευμα).

Κατ' εξαίρεση για την πρώτη εβδομάδα μετά τις διακοπές, θα πραγματοποιηθεί ένας επιπλέον αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self-test) έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στο Σχολείο (π.χ. Κυριακή, 09-01-2022, απόγευμα).

Το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) θα καταχωρείται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr και θα εκδίδεται η Σχολική Κάρτα, την οποία θα εκτυπώνετε και θα έχουν μαζί τους τα παιδιά, όπως γινόταν μέχρι τώρα. Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test), εκτυπώνετε τη Σχολική Κάρτα θετικού αποτελέσματος, ο μαθητής/μαθήτρια υποβάλλεται σε δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο σε δημόσια δομή, παραμένει σε κατ'οίκον περιορισμό, ακολουθεί τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και ο/η γονέας ενημερώνει το Σχολείο.

Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.

Κατανοώντας τις δυσκολίες, παρακαλούμε για τη συνεργασία σας στην εφαρμογή των ανωτέρω, την αποφυγή συνωστισμού και την τήρηση των υγειονομικών οδηγιών, ώστε να εξασφαλίσουμε τις προϋποθέσεις για την ομαλή δια ζώσης λειτουργία του Σχολείου μας.