ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ

Κατηγορία: Δραστηριότητες 2021-22 Δημιουργήθηκε : Παρασκευή, 08 Απριλίου 2022

Στα εργαστήρια δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα Δημιουργώ και Καινοτομώ, τα παιδιά της Β τάξης ασχολήθηκαν με το θέμα "Στην τσέπη χαρτζιλίκι". Ο σκοπός του προγράμματος είναι να εισάγει τους μαθητές και τις μαθήτριες σε απλές και οικονομικές έννοιες που συναντούν στην καθημερινότητά τους και κυρίως τη διαφοροποίηση ανάμεσα στις έννοιες "χρειάζομαι" και "έχω ανάγκη". Οι μαθητές εργάστηκαν ατομικά αλλά και ομαδικά. Διατυπώσαμε έναν ορισμό για το ρήμα "έχω ανάγκη" το οποίο χρησιμοποιούμε για αγαθά που είναι απαραίτητα για την επιβίωσή μας σε αντίθεση με το ρήμα "επιθυμώ" που το χρησιμοποιούμε για αγαθά που θα θέλαμε να έχουμε αλλά δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο. Χωρίστηκαν τα παιδιά σε μικρές ομάδες όπου έφτιαξαν κολλάζ στο οποίο κολλήσαμε εικόνες με αγαθά που έχουμε ανάγκη ή απλά επιθυμούμε.

Η Δασκάλα Υπεύθυνη της Τάξης Β1

Βασιλική Σταυροπούλου