Συμμετοχή στον Διαγωνισμό Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης 'Alan Turing'

Κατηγορία: Δραστηριότητες 2022-23 Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 10 Μαϊος 2023

Στις 26 Απριλίου 2023 το σχολείο μας συμμετείχε στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό "Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης 'Alan Turing' " ο οποίος διοργανώθηκε από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η εμπλοκή των μαθητών σε δραστηριότητες επίλυσης λογικών γρίφων, μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων ώστε να ενισχυθεί το ενδιαφέρον τους για τα Μαθηματικά και την Πληροφορική.

Έτσι, 9 τριμελείς ομάδες από τις τάξεις Ε' και ΣΤ', με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Πληροφορικής Νίκου Αδαμόπουλου, αντιμετώπισαν με επιτυχία προβλήματα και γρίφους ταυτόχρονα με περισσότερες από 300 άλλες ομάδες από Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια όλης της χώρας. Να σημειωθεί ότι επειδή το ενδιαφέρον μαθητών μας ήταν πολύ μεγάλο, τις προηγούμενες ημέρες είχε πραγματοποιηθεί εσωτερικός προκριματικός διαγωνισμός με σκοπό την επιλογή των τελικών ομάδων.